Regionernas kontaktpersoner i dövblindfrågor

Nina Lindberg
Nina.lindberg@regionblekinge.se
Tel: 0455-73 51 74
Blekingesjukhuset
Ögonkliniken/Syncentralen
371 85 Karlskrona

Susanne Sillannpää
susanne.sillanpaa@regiondalarna.se
Tel direkt: 010-249 03 59
Mobil: 070-203 87 12
Reception: 010-249 21 29
Sms reception: 073-123 01 20 20
Pedagogisk hörselvård
Skomakargatan 22
781 70 Borlänge

Kerstin Bjärgvide
kerstin.bjargvide@gotland.se
Tel: 0498-26 83 20
Syncentralen/Hörselvården
HFS, Hab/Rehab
Brömseboväg 8
621 84 Gotland

Catarina Westlin
catarina.westlin@regiongavleborg.se
Telefon: 026-15 30 22
Kom-X
Lasarettsvägen 1
803 24 Gävle

Karin Lindberg
Karin.Lindberg@regionhalland.se
Mobil: 0720-83 68 05
Resurscentrum för kommunikation Dako
Kommunikationscentrum
Hallands Sjukhus, Halmstad
30185 Halmstad

Elizbeth Mikaelsson
elizabeth.mikaelsson@regionjh.se
Tel: 063-15 38 12
Pedagogiska hörselvården
Östersunds Sjukhus
831 83 Östersund

Vuxna
Gudrun Igefjord
gudrun.igefjord@rjl.se
Tel: 010-242 52 52, 010-242 52 65
Hörselhabiliteringen
Hus M4, Länssjukhuset Ryhov
551 85 Jönköping

Barn
Cecilia Larsson
cecilia.larsson@rjl.se
Tel: 010-242 16 91
Syncentralen
Länssjukhuset Ryhov
551 85 Jönköping

Södra Kalmar
Camilla Hollsten
camilla.hollsten@regionkalmar.se
Tel. 0480-843 91
Syncentralen Länssjukhuset
391 85 Kalmar

Norra Kalmar
Marie Wallman Andersson
marie.wallmanandersson@regionkalmar.se
Tel. 0490-867 97
Syncentralen
Västerviks sjukhus (Hus 12, plan 5)
593 81 Västervik

Miquel Martina
miquel.martina@kronoberg.se
Tel: 0470-588 631
Mobil: 0709-844 391
Synhabiliteringen
JF Liedholms väg 12
352 57 Växjö

Katarina Auland
katarina.auland@norrbotten.se
Tel: 0920-28 40 71
Mobil: 070-677 12 88
Pedagogiska hörselvården
Stadsvikens hälsocentral, plan 3
Robertsviksgatan 9
971 89 Luleå

Petra Barnevik
petra.bernevik@skane.se
Tel: 046-77 06 69
Dövblindmottagning
St Lars väg 82
222 70 Lund

Gunilla Kvist
gunilla.kvist@sll.se
Tel: 08-123 351 90
Mobil: 076-126 75 84
DB-teamet Stockholm
Sabbatsbergs sjukhus
Dalagatan 9, plan 2
113 61 Stockholm

Annika Nordin
annika.nordin@regionsormland.se
Tel: 016-10 30 85
Hörsel- och dövmottagningen och Synmottagningen
Fraktgatan 5
633 46 Eskilstuna

Elena Krogh
elena.krogh@regionsormland.se
Tel: 016-10 30 19
Hörsel- och dövmottagningen
Fraktgatan 5
633 46 Eskilstuna

Suzanne Lafork
suzanne.lafork@regionuppsala.se
Tel: 018-617 11 23
Mobil: 070-611 26 99
Döv- och Dövblindcentralen
Kronparksgården
Ewa Lagervalls väg 1
756 43 Uppsala

Eva Söderström
Eva.soderstrom@regionvarmland.se
Tel: 0570-71 23 54
Hörselvården
Sjukhuset
671 80 Arvika

Marie Omgren
marie.omgren@regionvasterbotten.se
Tel: 090-785 71 40
Mobil: 073-826 14 73
Hörselrehabiliteringen

Tina Lundvik
tina.lundvik@regionvasterbotten.se
Tel: 090-785 74 83
Mobil: 070-575 74 83
Synrehabiliteringen
Norrlands universitetssjukhus
Målpunkt Y
901 85 Umeå

Kristina Hållberg
kristina.hallberg@rvn.se
Tel: 0660-891 08
Mobil: 073-270 57 07
Synrehabiliteringen Västernorrland
Nygatan 56
891 89 Örnsköldsvik

Anette Roos
annette.roos@regionvastmanland.se
Tel: 021-17 68 27
Hörselenheten
Region Västmanland
721 89 Västerås

Annelie Liss
annelie.liss@regionorebrolan.se
Tel: 019-602 96 16
Mobil: 073-342 96 16
Texttel: 019-670 25 03
Reception: 019-602 96 00
Dövblindteamet, Syncentralen
Karlahuset
701 85 Örebro

Jenny-Ann Karlsson
jenny-ann.karlsson@regionostergotland.se
Tel: 010-103 23 63
Syncentralen, US
581 85 Linköping

Tove Wrånge
tove.wrange@vgregion.se
Mobil: 0706-40 74 95
Hörselverksamhetens regionala team
Habilitering o Hälsa
Ekelundsgatan 8
411 18 Göteborg